Spesifik Ürünler / BESTO CALMAX

NK Gübre, NK Gübresi, NK Gübre Çözeltisi, Azotlu Sıvı Gübre Çözeltisi, Potasyumlu Gübre Çözeltisi, Meyve Sebze Koruyucu Gübre

BESTO CALMAX
BESTO CALMAX Nk Gübre Çözeltisi 10 - 0 - 8 (16 Ca0)

BestoCalmax, üstün teknoloji ile üretilmiş yüksek oranda Kalsiyum (Ca) Azot (N) ve Potasyum (K)  içeren bir bitki besleme ürünüdür. Kalsiyum bitki dokusunun en önemli yapı taşlarından birisidir. Eksiklik belirtileri büyüme noktalarında ve genç yapraklarda ortaya çıkar. Genç yapraklar deforme olur, yaprak kenarlarında siyah-kahverengi lekeler ortaya çıkar ve yapraklar aşağı ve yukarı doğru bükülür. Özellikle domates ve biber çeşitlerinde çiçek burnu çürüklüğü, elmada acı benek hastalığı ve narenciyede kofluklar görülebilir. BestoCalmax uygulanması meyve iriliği ve sertliği artırır, yarılma ve çatlamaları önler, albeniyi artırır. BestoCalmax bitki dokularını don ve zararlılara karşı direnç kazandırıp mantari ve fungal hastalıklara karşı korur. Kalsiyumla birlikte yerli üretimde ilk yüksek oranda Potasyum (K) ve Azot (N) içeren sıvı bir gübredir. Potasyum meyvelerin olgunlaşmasını ve renklenmesini sağlar. Potasyum, hasat edilen meyvenin kalitesine ve raf ömrünün uzamasına direkt etkilidir. Bitkilerde hayati öneme sahip metabolik, fizyolojik ve biyokimyasal işlevlere sahiptir. Bitkinin tamamının kolayca alınabileceği şekilde üretilmiş komplex yapıda potasyum içerir. Hem damlamadan hem de yapraktan uygulabilir. Yapraktan ve kökten uygulanma sonrası çok kısa bir sürede bitki bünyesine geçer. Azot ise;Bitkinin bir çok hayatsal faaliyetler için gereklidir. Yeni hücre oluşumu, hücresel faaliyetlerin devamı için azot gereklidir. Normal kök ve gövde gelişimi için gereklidir. Protein, klorofil, nükleik asit ve aminoasitlerin yapısında bulunur.

GARANTİ EDİLEN İÇERİK W/W
Toplam Azot (N) %10
Nitrat Azotu (N) %10
Suda Çözünür Potasyum Oksit (K2O) %8
Suda Çözünür Kalsiyum Oksit (CaO) %16
Ürün Çeşidi Uygulama Zamanı Yapraktan Doz
cc/100 lt su
Topraktan
cc/dekar/minumum
30-40 lt su ile
Domates,Biber,patlıcan,fasulye Dikimden 10-15 gün sonra başlayarak 15 gün aralıklarla hasat sonuna kadar 300 cc 1500 cc
Hıyar,Kavun,Karpuz,Karpuz,Kabak Kol altı meyve tutumunda ve bundan sonra 15 gün aralıklarla 300 cc 1500 cc 
Marul,Ispanak,Pırasa,Havuç,Lahana Bitkiler 2-3 yapraklı olduktan sonra 15 gün aralıklarla hasata kadar 300 cc 1500 cc 
Fındık, Ceviz ,Narenciye Çiçek öncesi,çiçekten 20 gün sonra ve 20 gün aralıklarla. 300 cc 1500 cc
Elma,Armut,Kiraz,Vişne,Şeftali,Ayva Çiçek öncesi,çiçekten 20 gün sonra ve 20 gün aralıklarla 300 cc 1500 cc
Çilek Çiçek öncesi veçiçekten 20 gün aralıklarla 300 cc 1500 cc
Zeytin Çiçeklenmeden önce,çiçeklenmede vemeyve tutumunda  300 cc 1500 cc
Üzüm Bağı Sürgünler  10-15 cm olunca,çiçeklenme öncesidane tutumu vegelişiminde 300 cc 1500 cc
Pancar,Patates,Soğan Vejatasyon boyunca 20 gün aralıklarla 300 cc 1500 cc
Buğday,arpa,yulaf,çavdar Kardeşlenme dönemi yabancı ot ilaçları ile birlikte 300 cc 1500 cc
Mısır,Pamuk Gelişme döneminde 2-3 kez yapraktan 300 cc 1500 cc
Yonca,fiğ,korunga Biçim sonrası ve çiçeklenme öncesi 300 cc 1500 cc
FİRMA BEYANI
Üretici firma, tavsiyelerine uyularak kullanıldığında ürünün kalitesini garanti eder .Ancak hatalı kullanım ve karışımlardan dolayı doğabilecek olumsuzluklar firmanın garantisi dışındadır. Hatalı kullanım ve depolama şartlarından kaynaklanabilecek sorunlar (toksitite, kalıntılar, etkili olmayış ve vs.) kullanıcının sorumluğundadır .Piyasaya sunacağımız etiket ile aynı olacağını bahhüt eder, Aksinin ispatı halinde 4703 Sayılı kanuna göre hakkımızda yapılacak cezai işlemleri peşinen kabul ederiz.